Peab Asfalt får stort uppdrag att stärka vägnätet i södra Skåne

Peab Asfalt i region Syd har tilldelats ett omfattande uppdrag av Trafikverket att genomföra underhållsbeläggningar i södra Skåne.

Projektet omfattar leverans av 31 000 ton ECO‑asfalt och har ett ordervärde på ca 43,7 miljoner kronor inklusive optioner. Arbetet påbörjas under 2026 och beräknas pågå till och med 2027. Genom att använda ECO‑asfalt bidrar projektet till minskad klimatpåverkan, samtidigt som vägarna i regionen rustas för framtidens behov.

 

Stärker en viktig del av regionens infrastruktur

Uppdraget omfattar underhållsbeläggningar (DSS2602) på flera sträckor i södra Skåne, däribland tre delprojekt längs väg 9 och väg 108 genom Trelleborgs stad, områden med höga trafikflöden och av stor regional betydelse.

– Det här är ett betydelsefullt uppdrag för oss, och vi är väldigt glada över det fortsatta förtroendet från Trafikverket. Det är en av grundstommarna i vår infrastrukturverksamhet och en riktigt bra start på asfaltsäsongen. Vi ser fram emot att köra i gång med arbetet, säger Christopher Mårtensson, avdelningschef för Peab Asfalt i region Syd.

 

Brett erbjudande som är unikt på marknaden

En av Peab Asfalts styrkor är att bolaget har många delar av produkterbjudandet samlat inom företaget, något som få konkurrenter kan matcha. Det ger bättre kontroll genom hela kedjan och effektivare processer och leveranser.

I projektet medverkar även andra bolag inom Peab‑koncernen. Swerock, som ansvarar för transporter och ballast till asfaltproduktionen och Lambertsson, som utför trafikanordningar inom ramen för uppdraget.

Dela