Peab Asfalt och Swerock har sedan 2021 en gemensam, nordisk maskingrupp. Samarbetet mellan bolagen, som båda ingår i Peabkoncernen, innebär att man nu kan titulera sig Nordens största maskinägare med över 3 000 mobila enheter.
På kort tid har Peab Asfalt och Swerock utvecklat ett effektivt arbetssätt för mobila maskiner och tunga fordon i Norden. Med representanter från varje land har bolagen nu ett gränsöverskridande kunskapsutbyte och gör gemensamma maskininköp, av allt från betongbilar till hjullastare och asfaltläggare.
– Trots att gruppen bara har funnits i två år, har den redan resulterat i, att vi inte enbart är bland de största på asfalt och ballast, utan också Nordens största maskinägare, säger Niklas Engblom, kategorichef for mobila maskiner, Peab Asfalt och Swerock, Norden.
Hybridlösningar minskar utsläppen
Samarbetet har resulterat i en ny maskinstandard som syftar till att säkerställa hög kvalitet, utifrån aspekter som miljö, arbetsmiljö och säkerhet. Det ger en ökad styrka i att kunna driva på utvecklingsprojekt, inte minst för att minska bolagens klimatavtryck. Tillsammans arbetar maskingruppen för smartare maskiner med minskad klimatbelastning.
Flertalet av bolagens kunder har idag höga klimatmål och genom att kunna erbjuda marknaden transport- och maskinlösningar som minskar klimatavtrycken i projekten blir det en win-win för båda parterna. Förutom noll i utsläpp med elektrifierade fordon reduceras ljudvolymen kraftigt. Detta är en stor fördel vid till exempel arbeten i städer eller på arbetsplatser där både vi och kunden vill minimera störande buller samtidigt som arbetsmiljön för chauffören förbättras.
– Det är en fantastisk resa vi har gjort sedan starten. Med gemensamma krafter kan vi göra ännu mer för att minska vårt klimatavtryck. Jag är stolt över att vi idag är i framkant vad gäller mobila enheter med minsta möjliga klimatavtryck, säger Niklas.
I dagsläget har Swerock 12 hybrid-betongpumpar, 17 hybrid-betongbilar och är därmed en av de världsledande på marknaden för el- och hybridfordon. Bolaget har dessutom investerat i fyra el-betongbilar där varje betongbil minskar 80 ton koldioxidutsläpp per år, jämfört med om de körts på diesel. Peab Asfalt har bland annat investerat i en hybridvält och under säsongen 2023 kommer ytterligare elektrifierade maskiner, såsom elvältar att användas vid asfalteringar runt om i landet.